Copyright 2020 - Custom text here

14 lutego 2020 roku – Ergo Arena w Gdańsku – jedyne w swoim rodzaju pamiątkowe zdjęcia. Nasi uczniowie w Ergo Arenie mieli niepowtarzalną okazję sfotografować się z siatkarzami TREFLA Gdańsk - zawodnikami, którzy w pięknym stylu 3 : 0 wygrali z CUPRUM Lubin.


14 lutego 2020 roku w Ergo Arenie w Gdańsku uczennica klasy I – Martyna Sokółka odebrała nagrodę za III miejsce w konkursie plastycznym AKTYWNE KASZUBY pod hasłem: „Historia powrotu Pomorza do Polski”. To kolejny sukces, który nasza szkoła odniosła w/w konkursie. Dwa lata wcześniej swój sukces odniosła Martyna Tęcza, która również zajęła III miejsce. Brawo!


14 lutego 2020 roku kolejny raz nasi uczniowie uczący się języka kaszubskiego w nagrodę pojechali do Ergo Areny w Gdańsku, żeby uczestniczyć w meczu siatkówki mężczyzn TREFL Gdańsk z CUPRUM Lubin.

Stowarzyszenie Trefl Pomorze wraz ze Zrzeszeniem Kaszubsko
-Pomorskim piąty raz zorganizowały "Kaszubski Mecz", podczas którego na trybunach zasiadły dzieci uczące się języka kaszubskiego. Przy głośnym dopingu kaszubskich kibiców Trefl wygrał 3:0 z Cuprum Lubin.

Na hali panowała wyjątkowa atmosfera związana ze 100-leciem powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej uwieńczone 10 lutego 1920 roku
w Pucku symbolicznymi zaślubinami Polski z morzem. Odśpiewane zostały hymny Polski i Kaszubów. Nasze dzieciaki świetnie sprawdziły się w roli kibiców. Niewątpliwie było ich słychać. Na hali było łącznie 9980 kibiców.


8-10 stëcznika 2020 rokù – Uczniowie uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie plastycznym AKTYWNE KASZUBY pod hasłem: „Historia powrotu Pomorza do Polski”. Prace złożyły uczennice z klasy I, IV i V: Martyna Sokółka, Maja Ornowska, Marta Augustyniak, Anastazja Uzarska, Martyna Tęcza i Joanna Lemańska. Powodzenia!


19 gòdnika 2020 rokù – Kaszëbsczé kòlãdowanié – uczniowie
z klas I, IV i V uczący się języka kaszubskiego podczas świątecznego występu zaśpiewali kolędy w języku kaszubskim: „W stajeneczce narodzoné”, Czej snôżô Panna” i „Jezësk maletinczi”


18 gòdnika 2019 rokù – Kònkùrs „Kaszëbskô kùgla” – Wëapartnienia: Ewa Frąckowiak, Maja Malek, Marcelina Augustyniak, Alicja Augustyniak, Zuzanna Wandachowicz, Katarzyna Polechońska, Anastazja Uzarska i Filip Wiśniowski. Gratulacje!!!


17 gòdnika 2019 rokù – Kaszubskie ozdoby choinkowe – kùgle i aniółczi. W okresie przedświątecznym uczniowie na zajęciach języka kaszubskiego podczas warsztatów przygotowywali świąteczne ozdoby: klasa I - aniołki, a klasy IV – VIII - bombki. Wykonywane przez siebie prace zdobili kaszubskimi wzorami. Włożyli w to dużo pracy, dzięki czemu powstały piękne kaszubskie bombki i aniołki.


16 gòdnika 2019 rokù – Kaszëbsczé Gwiôzdczi – w tym dniu do naszej szkoły przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Zagórzycy, którzy pod kierunkiem pani Małgorzaty Leśniańskiej przedstawili jedną z kaszubskich tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia - Kaszëbsczé Gwiôzdczi. Ten zwyczaj kaszubskiego kolędowania do dnia dzisiejszego jest pielęgnowany na Kaszubach. Kaszubskie Gwiazdki to: Gwiôzdór, Szandara, Bòcón, Dziôd i Baba, Smierc, Pùrtk i wiele innych. Przedstawienie oglądali uczniowie uczący się języka kaszubskiego i przedszkolaki. Interaktywny sposób gry młodych aktorów spowodował, że wszyscy dobrze się bawili. Chociaż pan Dyrektor podpadł Szandarze i musiał zapłacić mandat. Spotkanie zakończyło się wspólnym zaśpiewaniem kolędy.


11 gòdnika 2019 rokù – Wanoga do Słëpska na warkòwnie do Mùzeùm Strzédnégò Pòmòrzô. Uczniowie z klas IV – VIII walczyli z igłą i nitką. Poznali różne wzory kaszubskiego haftu. Dzięki tym warsztatom mogli się przekonać jak trudna była sztuka haftowania. Niektórym z nich bardzo się to spodobało. Stwierdzili, że z chęcią dokończą rozpoczętą pracę.


11 gòdnika 2019 rokù – Wanoga do Słëpska na warkòwnie do Mùzeùm Strzédnégò Pòmòrzô. Uczniowie z klas I – III uczestniczyli w ciekawych warsztatach „Drugie życie tkanin”, podczas których z kawałków materiałów tworzyli przeróżne szmaciane obrazki. Niektórzy z nich dzięki swojej wyobraźni próbowali stworzyć prace z kaszubskim akcentem. Brawo!


03 gòdnika 2019 rokù – Kònkùrs „Malowaniô na skle” – Wëapartnienia: Ewa Frąckowiak, Maja Malek, Marcelina Augustyniak, Anastazja Uzarska, Nikola Faryna, Natalia Świeżak, Martyna Sokółka, Julia Terefenko, Natalia Lemańska, Julia Zdanowicz, Igor Stankowski, Antoni Cekała i Nela Karcz. Gratulacje!!!


25 lëstopadnika 2019 rokù – Pòtkanié z lëdowim kùńsztã – malowanié na skle z Małgòrzatą Lesniańską dlô dzecy z klasów òd 4 do 8. Uczniowie klas starszych uczący się języka kaszubskiego podczas warsztatów malowania na szkle próbował swoich sił wykonując kolorowe obrazki. Mogli się przekonać, że to nie jest taka łatwa praca.


25 lëstopadnika 2019 rokù – Pòtkanié z lëdowim kùńsztã – malowanié na skle z Małgòrzatą Lesniańską dlô dzecy z klasów òd 1 do 3. Uczniowie klas młodszych uczący się języka kaszubskiego spróbowali swoich sił uczestnicząc w warsztatach malowania na szkle. Sami odrysowywali na szkle wzory, które później malowali.


15 lëstopadnika 219 rokù – Klasa kaszëbsczich cyfrów – Uczniowie klasy I stworzyli klasę kaszubskich cyfr. Podczas zajęć języka kaszubskiego pięknie ozdobili cyfry kaszubskimi wzorami. Naprawdę się postarali.


6 lëstopadnika 2019 rokù – Wanoga do Kartuz – w tym dniu uczniowie z klas I – VIII, uczący się języka kaszubskiego zwiedzali Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. To było pouczające spotkanie z kaszubską kulturą.

''Powiadają o Kartuzach, że jest jedynym w Europie, do którego z każdej strony wjeżdża się przez las. I podobno jako jedyne ma na swym terenie aż pięć malowniczych jezior. Któż nie słyszał o pięknej krainie zwanej Szwajcarią Kaszubską – regionie gór, lasów i wody, którego stolica jest zarazem centrum i skarbnicą oryginalnego folkloru tych ziem? Drogę do regionalnego muzeum w Kartuzach wskaże każdy. Niepozorny budynek stoi wprawdzie przy bocznej uliczce, ale to właśnie jest ośrodkiem zainteresowania przejeżdżających turystów...''.


6 lëstopadnika 2019 rokù – Muzeuma Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – Warsztaty - FARWË KASZËB, czyli warsztaty malarskie. Uczestnicy mogą rozwinąć swoje zdolności artystyczne podczas różnorodnych warsztatów malarskich, takich jak: malowanie na szkle, malowanie na drewnianej deseczce, malowanie aniołków, witraży oraz toreb tekstylnych we wzory kaszubskie. Nasze dzieciaki z klas I – III z zapałem zajęły się malowaniem aniołków. Oto efekty ich pracy.


6 lëstopadnika 2019 rokù – Muzeuma Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – Warsztaty - BURSZTYNOWE OPOWIEŚCI, czyli poznajemy jantar. Zajęcia zapoznające uczniów z rolą bursztynu dla Pomorza i Kaszub. Dzieci z klas I – III miały okazję wysłuchać kaszubskiej legendy związanej z jantarem, a także własnoręcznie wykonać bursztynowe bransoletki. Jak widać dzieci z zapałem nawlekały bursztynowe koraliki na żyłkę.


6 lëstopadnika 2019 rokù – Muzeuma Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – Warsztaty - FILCOWE ZABAWKI, czyli zrób to sam. Uczniowie klas IV – VIII mogli samodzielnie wykonać zabawki z filcu i innych resztek materiałów. Z chęcią zajęli się ozdabianiem sówek z materiału. Niektóre z nich miały kaszubskie ozdoby.


6 lëstopadnika 2019 rokù – Muzeuma Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – Warsztaty - WARSZTAT TKACKI, czyli poznajemy krosno. Uczniowie klas IV – VIII mieli okazję spróbować swoich sił w wykonywaniu tkaniny na małych ramkach tkackich. Z zapałem zajęli się tkaniem bransoletek z wełny, co okazało się wcale nie tak łatwym zadaniem.


26 séwnika 2019 rokù

Dzecë z pierszi klasë na zajãcach kaszëbszczégò jãzëka robiłë kaszëbsczi herb.


16 séwnika 2019 rokù

Dzecë z pierszi klasë na zajãcach kaszëbszczégò jãzëka malowałë kaszëbską fanã.